Dużych rozmiarów kółko do serwet stanowi przykład tradycyjnej sztuki ludowej z terenów Huculszczyzny. Przedmiot o unikalnych walorach dekoracyjnych i kolekcjonerskich.

 

Zewnętrzna powierzchnia pierścienia z charakterystyczną rzeźbioną w drewnie dekoracją o geometrycznych motywach, typowych dla sztuki huculskiej. Pasowe zdobienia w części środkowej inkrustowane metalowym, skręconym drucikiem. Pierścień odznacza się precyzyjnym rzemieślniczym wykonaniem.

 

Huculska sztuka ludowa oraz kultura tego regionu cieszyła się wielką popularnością wśród polskich poetów, malarzy i artystów na przełomie XIX i XX wieku oraz w czasie dwudziestolecia międzywojennego. Inspiracje Huculszczyzną widoczne są m.in. w twórczości Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Władysława Skoczylasa oraz wielu innych wybitnych artystów. Powszechna moda na huculszczyznę panowała również w latach 90. XX w, kiedy to w wielu polskich mieszkaniach gościły huculskie pamiątki, takie jak malowane ceramiczne naczynia, kolorowe kasetki lub drewniane talerzyki.

 

W 2011 r. tematyce huculskiej została poświęcona wystawa pt. „Na wysokiej Połoninie. Sztuka Huculszczyzny – Huculszczyzna w sztuce”, zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

Huculski pierścień do serwet z dekoracją snycerską. Drewno. Karpaty Wschodnie.

Sprzedane